4 dovôdy, prečo už necestujem, alebo honba za sebapoznaním

Nič neľutujem. Z každej cesty sa vrátila iná Zuzana, každá cesta strhla nejakú masku. Všetky cesty von boli zároveň aj cesty dnu. Každá moja cesta obsahovala esenciu poznania. Nalejme si však čistého vína a pomenujme veci pravým menom.Aké boli tie úplne prvotné dôvody, keď som sa na cesty vydávala?

4 dôvody, prečo už necestujem:

1. Útek

Utekala som z vlastnej reality. V 17-tich som zdrhla z domu prvýkrat. Robila som au-pair vo Francúzsku, neskôr v Barcelone, práca v Portugalsku, USA, UK. Z mojich letných odjazdov sa stala tradícia, vracala som sa deň pred začiatkom školského roku.

Úniky z domu neskôr nahradili úteky z práce. Ako workoholik som bola schopná vypnúť len na dovolenke a aj to sa mi podarilo až počas druhého týždňa. Telom už preč z práce, mysľou stále v nej. Raz som utiekla od partnera. Síce len na 3 dni, ale aj to stačilo, aby po návrate nasledoval rozchod. Nikto nechápal, prečo sa trepem v januári sama do Paríža.
Ja som však cítila, že ak to neurobím, tak sa zbláznim.

cestovanie za sebapoznaním

Na fotke chýbajú ešte dvaja chlapci. Dobre bolo, ale za au-pair by som sa v tom čase nechcela…

O ČO SKUTOČNE IŠLO?

Keď som cestovala sama, dostávala som sa bližšie k sebe. Bola som nútená sa správať inak ako Zuzana na Slovensku. Môj život doma bol ďaleko, tu ma nikto nepoznal, neriešila som, čo si o mne pomyslia, správala som sa mimo svojich bežných programov, bola som prirodzená. To, čo som nachádzala pod maskou, sa mi páčilo. Bola to hlavne odvaha, o ktorej som si myslela, že ju nemám.

Po návrate som vždy nabehla do starých koľají, do náručia svojho strachu a poslúchania všetkých okolo – otca, šéfa, partnera. A preto som potrebovala utekať znovu a znovu. Za sebou. Lenže, všetci si svoje problémy nesieme
v batohu so sebou. Nemáme kam utiecť. 
Pokiaľ nemám silu v sebe niečo zmeniť, budem stále len závislák na vonkajšom rozptýlení.

Aj napriek tomuto poznaniu stále považujem cestovanie za dobrý prostriedok na vyčistenie hlavy. Vzdialenie sa od svojich problémov môže priniesť odpútanie a nadhľad nad situáciou.

Cestovanie s deťmi

Vo Francúzsku sa vždy cítim ako doma.

2. Prachy

Všetko, čo som zarobila, som si odkladala na ďalšie výlety za slobodou. Počas výšky chodili spolužiaci zarábať do USA a na farmy do UK. Aj ja som chcela byť bohatá a nezávislá. Pracovala som v Michigane a na casino lodi na Floride. Na Floride sú (boli?) zakázané hazardné hry, preto takéto lode 2-krát denne vyplávali za hranice štátu, kde sa mohli rozkrútiť rulety a spustiť automaty.

Práca ma bavila, s peniazmi som sa však nevrátila. Oklamali ma, nezaplatili mi, víza skončili, dátum spiatočnej letenky nepustil. Domov som sa vrátila
s dlhým nosom. (mimochodom nepodviedli nás Američania, ale brat Čech 🙂 )

O ČO SKUTOČNE IŠLO?

Chcela som sa vrátiť ako boháčka a dokázať všetkým, že za niečo stojím. Svoju nízku sebahodnotu som chcela vyvážiť bohatstvom. Zaujímavé je, že napriek tomu, že som malú krivdu cítila, trvalo to len chvíľku. Túto lekciu som vôbec nemusela dlho spracovávať.
Na ušlej mzde mi nezáležalo. Bol to zaujímavý postoj k peniazom, ktorý som objavila.

Dnes už viem, že som nebola na väčší obnos peňazí pripravená. Moja myseľ mala finančné limity a tie nepustili. Oveľa viac ma mrzelo, že som nevyužila mesiac so zostávajúcimi vízami na cestovanie krajinou. Miesto toho som sa ulakomila a makala zadarmo. Skvelá skúsenosť.

3. Adrenalín

So zájazdom som cestovala len raz a doteraz mám z toho husiu kožu. Ja som potrebovala dobrodružstvo, bola som lovec zážitkov. Cestovali sme na vlastnú päsť s batohom a so stanom – Mexiko, Nórsko, Provensálsko…. Nikdy sme nevedeli, kde budeme na druhý deň spať. Bola v tom sloboda aj nepohodlie. A práve to nepohodlie ma priťahovalo. Bola som zvedavá, koľko znesiem.

To, ako sa v zťažených podmienkach správam, určovalo „veľkosť“ mojej vnútornej sily. Pamätám si, ako sme dva dni v Nórsku ležali v stane, pretože neskutočne lialo. Boli to naše prvé dva dni v Nórsku a ja som ovládala strach, že toto je všetko, čo do konca dovolenky uvidíme.

O ČO IŠLO?

V extrémnych podmienkach sa ľudia prejavujú inak. Zámerne som ich vyhľadávala, aby som sa o sebe dozvedela nové veci. Po návrate som všetkým rozprávala, s akými ťažkosťami sme sa potýkali a ako sme prekážky prekonávali. Bolo to fakt zaujímavé a poučné. Teraz už o sebe viem, že určité pohodlie mať potrebujem. Boli to dobré skúšky, mám však svoje hranice komfortu a už ich nepotrebujem dobrovoľne prekračovať. 😀

Treba však povedať celú pravdu: Presvedčovala som seba aj ostatných, že vediem zaujímavý život dobrodruha. Snažila som sa zakryť fakt, že zvyšných 50 týždňov takých zaujímavých nebolo?

4. Zmysel života

Samozrejme všetko, čo som sa o sebe pri cestovaní dozvedela, ma v živote posilnilo. Baví ma spoznávať pozitívne aj negatívne stránky osobnosti, ktorú si každé ráno obliekam. A to mi cestovanie dávalo v maximálnej miere. Preto som si vytvorila vzorec SEBASPOZNÁVANIE=CESTOVANIE. A keďže sebaspoznávanie bolo mojou prioritou, postavila som si aj cestovanie na piedestál. Stalo sa mojim zmyslom života. Nič iné ma na tejto planéte nebavilo.

Lenže ujha, postupne začalo vzrušenie vyprchávať. Než by som si mala priznať pravdu, radšej som pritvrdila. V jednom roku som v priemere lietala raz za mesiac – predĺžené víkendy v európskych metropolách, časté služobné cesty, pobyty pri mori a na horách a na záver roka 3 týždne v Mexiku. Nakoniec som musela pripustiť, že podnety už neboli také podnetné a že z cestovania sa stala rutina.

O ČO IŠLO?

AHA momenty týkajúce sa skúmania mojej osobnosti už nemali silu. Po určitú úroveň bola táto osobnosť už preskúmaná a Zuzana v cudzine ma už nevedela prekvapiť. Už nebola, čo bývala. 🙂 Stratila som svoj zmysel života a dostala sa do depky. Lipnutie na čomkoľvek, šťastie neprináša. A je jedno, či ide o cestovanie, materstvo, prácu, šport, koníčky, lipnutie na nezávislosti, vzťahoch alebo dobrej nálade.

Kedysi som si myslela, že ľudia, ktorí necestujú sú domasedi. Myslela som si, že bez toho, aby si rozširovali obzory a spoznávali neznáme končiny a seba v neznámych končinách, stagnujú. Už si to nemyslím. Čo ak vnútorný svet takýchto ľudí je bohatší ako ten vonku? Čo ak si v ňom úplne vystačia?

Viem, že cesta sebaspoznávania je cesta do hlbín mňa a vôbec nemusí byť podmienená cestovaním. Jasné, cestovanie mi úžasne pomohlo, ale to, čo fungovalo mne, nemusí fungovať každému. A nemusí to ani trvať navždy.

Je vlastne úplne jedno, čo zažívame, pokiaľ sa nezamýšľame a neskúmame, čo nám podnety zvonku spôsobili vo vnútri. Všetky zážitky sú len povrchné, ak im nedáme hĺbku my. A pozor, vôbec si nemyslím, že sa musíme nonstop zamýšľať. 🙂

Cestovanie a sebaspoznávanie

Vysoká a blonďatá, pozornosť som v Mexiku budila len trošičku 🙂 Prvých európanov sme stretli po 2 týždňoch putovania.

Zmysel života sa počas života mení

Ak už v niečom nevidíte význam, máte pocit, že strácate zmysel svojho bytia, majte otvorenú myseľ a buďte pripravení. Vždy príde niečo nové. Nepremýšľajte, či je to dostatočne „veľká vec“, ak vás to baví, robte to a užívajte si pri tom. Také rodičovstvo je slušná studnica podnetov na premýšľanie o sebe. 🙂

Cestovanie je súčasťou príbehu tejto Zuzany. Stále je pár dôvodov, prečo odchádzam. Už nemusím cestovať, aby som utiekla zo svojej reality, zažívala dobrodružstvá, alebo sa spoznávala. Ale môžem. Je rozdiel medzi vedomým rozhodovaním sa a konaním pod vplyvom podvedomých programov. Aj preto sme vytvorili Karty pre detskú dušu. Aby deti nehľadali poznanie len vonku. Aby zostali v kontakte so svojim vnútorným svetom. A aby vnímali svet cez svoje srdce a nie cez programy, ktoré sme každý dostali do vienka. Aby neprestávali vnímať SEBA ako bytosť.

 

Článok o tom, čo som sa o sebe dozvedela vďaka letu s dieťaťom, si môžete prečítať tu >>>

Zuzana Mihálechová
Matka minimalistka - v skúmaní sveta neprekáža, svoje dieťa neobmedzuje. Je presvedčená, že deti netreba vychovávať. Stačí žiť tak, ako by sme chceli, aby žili naše deti. A oni sa už pridajú. Autorka ebooku Tajomstvo detských emócií alebo Osvojte si 26 postojov a nemusíte viac bojovať so svojim dieťaťom. O tom, ako sa im s dcérou darí či nedarí, začala písať články, ktorými chce inšpirovať aj ostatných rodičov, ako byť tým najlepším vzorom pre svoje dieťa. Viac o Zuzane si môžete prečítať tu >>
Komentáre
  • Jedinečné karty pre detskú dušu

  • Učíme sa zrkadliť

  • final-new-cover

  • Chcete, aby vaše deti robili dobré životné rozhodnutia? Všetci sme mali kedysi v sebe prirodzený zmysel pre intuíciu. Kde sa stratila? Stiahnite si ebook ZDARMA a zistite, ako neopakovať chyby našich predkov.

  • Najnovšie príspevky
  • Kategórie
  • Vidíme sa na Facebooku:
  • Instagram