Mám ju odstaviť?

Mám ju / ho odstaviť? S touto otázkou sa po uverejnení článku Je kojenie trápenie roztrhlo vrece. Pýtate sa ma, či máte svoje dieťa odstaviť. Dúfam,
že nebudete prekvapené, keď napíšem, že toto si musíte rozhodnúť samé. Môžem vám však pomôcť s rozhodovaním.Neexistuje žiadny manuál, ktorý by vám poradil, čo máte práve teraz urobiť. Nikto nepozná vás a vaše dieťa lepšie ako vy.

Ja razím teóriu, ak je v pohode mama, je v pohode aj dieťa. A ak vám
k pohode pomôže odstavenie dieťaťa, tak OK. Niekedy sa však pomýlime
a zistíme, že odstavenie na našej pohode nepridalo. Vtedy je už neskoro. Myslím, že tu pramenia všetky pochybnosti: „čo ak spravím chybu?“

Odstavenie nie je jediná možnosť. Je potrebné, aby ste si v sebe ujasnili, čo je za tým, že o ukončení kojenia vôbec rozmýšľate. Ste o svojom rozhodnutí presvedčená? Mali by ste byť. Prečo? Pretože dieťa neoklamete. Vycíti, či to myslíte vážne, alebo do toho idete so strachom a neistotou. A vtedy to bude ťažké pre vás obidvoch.

Ak budete skutočne rozhodnutá, budete o tom vedieť. Nebudete sa musieť nikoho pýtať. Nebudete potrebovať uistenie zvonku. Je to medzi vami a vašim dieťaťom.

Pozrite sa do seba a počúvajte svoj vnútorný hlas. Zosumarizovala som pre vás záchytné body, ktoré vám pomôžu zorientovať sa vo svojom vnútri a nájsť tú VAŠU odpoveď. Odpovedzte si úprimne na tieto otázky:

Chcem to skončiť, lebo:

som nervózna a unavená z častého kojenia

Nervózne a unavené môžeme byť z iného dôvodu, ktorý si nemusíme ani uvedomovať. Dieťa našu nervozitu cíti a reaguje tým, že sa pýta častejšie
na prso. Potrebuje sa upokojiť. Naša nervozita stúpa, pretože okrem toho,
že máme iné problémy, musíme stále kojiť. A tak sa zacyklíme.

Čo je pravým dôvodom častého kojenia? (bavíme sa o starších deťoch, nie o bábätkách). ZISTITE, PREČO STE SKUTOČNE NERVÓZNA a nájdite riešenie. 

Ak nervozita nevychádza z vás, zamerajte sa na dieťa. Pozorujte kedy a prečo sa chce kojiť. Nudí sa? Chce vašu pozornosť? Udrelo sa? Potrebuje sa upokojiť? Keď bola Olivia už väčšia, ponúkala som na upokojenie najskôr náruč a uznávanie pocitov, mlieko som jej dala, až keď si vypýtala. Môj názor je, že nemusíte dieťa ihneď umlčať prsom, môžete ho nechať prežiť svoje emócie a byť pri tom s ním. Niekoľkokrát denne mu venujte 100%-nú pozornosť.

v noci sa často budí, som nevyspatá a vyčerpaná

Obdobie 7-10 mesiacov je pre dieťa obdobie veľkých zmien (učí sa mnohé nové veci – sedenie, lezenie, neskôr státie, učí sa jazyk, získava rozličné zručnosti a schopnosti), začína si uvedomovať seba samého, môže trpieť separačnou úzkosťou (viac o 3 najväčších detských strachoch sa dočítate tu ). V tomto období nastáva veľký rozvoj mozgu a spracovanie mnohých zážitkov počas noci môže spôsobovať časté budenie. Dieťa môžu trápiť zúbky, ktoré začínajú hlboko v ďasne vznikať a my sa to dozvieme až o 1-2 mesiace.

V podstate je úplne jedno, ktorý z faktorov spôsobuje budenie, môže to byť aj ich kombinácia. Pre vás je dôležité si uvedomiť, že dieťa vám to nerobí naschvál. Nemôže za to. Budí sa a potrebuje vašu blízkosť viac ako inokedy. Potrebuje sa upokojiť a najjednoduchšie je to kojením.

Kedy odstaviť dieťa od dojčenia?

Dojčenie je super, ale dokedy dojčiť?

Neriešte dieťa, zamerajte sa na seba. Čo by vám pomohlo, aby ste prestali riešiť, prečo sa tak často budí? Zmieriť sa s tým, že to tak teraz má. Pochopiť, že prežíva ťažšie obdobie. Pretože je to LEN obdobie. Ako sa môžete dobiť energiou cez deň, aby ste zvládli ďalšiu noc v pokoji?

Zo skúsenosti viem, že ak mám možnosť sa cez deň realizovať po svojom, prípadne oddychovať – čítať si knihu, pustiť si seriál, ísť na prechádzku s kočíkom, keď spí, prípadne večer na stretnutie s kamarátkami, tak som noci oveľa lepšie zvládala. Vôbec mi to nevadilo. V domácnosti poriešte len to najnutnejšie. Môžete tiež zvážiť spoločné spanie, mne zachránilo zdravý rozum.

tlačí ma do toho moja rodina a okolie

Počúvate: „Načo ju ešte kojíš?“, „Je už veľký“, „Kedy ho odstavíš?“ Chcete to skutočne skončiť vy alebo vaše okolie? Verte mi, oni majú svoje dôvody, prečo vás do toho tlačia. Tie dôvody sú bezpredmetné, dôležité je, ako to cítite vy a vaše dieťa.

vadí mi kojenie na verejnosti

Kojenie nie je nič, za čo sa treba hanbiť. Napriek tomu, toto bol môj problém. Keď bola väčšia, kojenie na verejnosti mi začalo vadiť. Zaujímavé je, že som to nakoniec riešiť nemusela. (Podotýkam, vadilo mi MOJE kojenie, nie kojenie iných matiek. S tým som nemala najmenší problém.)

Od istej doby sme to mali nastavené tak, že kojenie = spálňa. Vzniklo to nejak prirodzene. Mali sme totiž obdobie, kedy som nevedela odhadnúť jej spánky a stávalo sa, že zaspala počas kojenia posediačky. Bol problém ju uložiť, pretože vždy bola a je citlivá na pohyb. Pri prenose sa zobudí. Takže sme sa nastavili len na spálňu. Zvykli sme si a vydržalo nám to až do konca.

pravdepodobne už nemám mlieko, je mi to nepríjemné

Toto bol môj dôvod ukončenia, ale o tom v ďalšom článku. (posledný z trilógie o kojení 🙂 )

sa bojím, že budem odstavenie ľutovať

Ak sa bojíte, že si to budete vyčítať, nie ste ešte pripravené. Pravdepodobne máte teraz ťažšie obdobie. Skúste chvíľu počkať a neskôr si odpovedať
na vyššie uvedené otázky.

mám strach, že to nezvládnem vydržať do samoodstavu

Ak ste sa rozhodli, že vydržíte, dokým sa dieťa neodstaví samé a teraz máte pochybnosti, zvážte, prečo ste sa tak rozhodli. Myslíte si, že len tak budete dobrá mama? Nie ste už teraz najlepšia mama pre svoje dieťa? Kde sú vaše hranice? Ak ste odhodlaná vydržať, potom porozmýšľajte, kde dočerpať energiu pre seba.

neviem, ako ho budem uspávať

Môj bod 🙂 Jednoducho som počkala, kým som si bola istá, že vie zaspať aj bez kojenia. Nejak sa to samé ukázalo. Verím, že keby bola prinútená, naučila by sa a zvykla si. Chcela som nás však ušetriť stresu.

Tak, čo? Ako to máte vy? Uisťujem vás, že neeexistuje nesprávna voľba. Tá vaša je tá najsprávnejšia. Extrémne dôležité je vaše vnútorné nastavenie, odhodlanie, istota. Dieťa reaguje na vás. Nemá dôvod si myslieť, že sa deje niečo zlé, ak si to nemyslíte ani vy. Ak sa rozhodnete skončiť, zostaňte
v pokoji, ak chcete pokračovať, zostaňte v pokoji tiež. Ako svoj pokoj a pohodu dosiahnete, je len na vás. 🙂

P.S.1 Ako to všetko začalo, si môžete prečítať tu>>>
P.S.2 Ako sa to skončilo zas tu>>>

Zuzana Mihálechová
Matka minimalistka - v skúmaní sveta neprekáža, svoje dieťa neobmedzuje. Je presvedčená, že deti netreba vychovávať. Stačí žiť tak, ako by sme chceli, aby žili naše deti. A oni sa už pridajú. Autorka ebooku Tajomstvo detských emócií alebo Osvojte si 26 postojov a nemusíte viac bojovať so svojim dieťaťom. O tom, ako sa im s dcérou darí či nedarí, začala písať články, ktorými chce inšpirovať aj ostatných rodičov, ako byť tým najlepším vzorom pre svoje dieťa. Viac o Zuzane si môžete prečítať tu >>
Komentáre
  • Jedinečné karty pre detskú dušu

  • Učíme sa zrkadliť

  • final-new-cover

  • Chcete, aby vaše deti robili dobré životné rozhodnutia? Všetci sme mali kedysi v sebe prirodzený zmysel pre intuíciu. Kde sa stratila? Stiahnite si ebook ZDARMA a zistite, ako neopakovať chyby našich predkov.

  • Najnovšie príspevky
  • Kategórie
  • Vidíme sa na Facebooku:
  • Instagram