Nepreháňaš to s tou výchovou?

Sedeli sme s kamarátkou prí víne a ona sa ma spýtala, či to nepreháňame s tou výchovou. Veď aj naše mamy a otcovia nás NEJAKO vychovali a sme tu. Teraz sme zavalené informáciami o rešpektujúcej výchove, slobodnej výchove, nevýchove, Naomi, Dušek… , nezblbli sme z toho trochu?

V tomto mám jasno. NEPREHÁŇAM. 🙂 Už 20 rokov som na ceste sebapoznávania a riešim si svoje rany z detstva, bolestivo pretváram programy a postoje, ktoré som dostala do vienka a viem, že tieto staré zatuchnuté programy, už dieťaťu neodovzdám. Lebo ich už nemám.

Oslobodzujem sa od dedičstva, ktoré si generácie predo mnou navzájom odovzdávali. Zastavila som prenos mnohých vzorcov správania sa tým, že si upratujem vo svojom vnútornom svete. A nerobím to kvôli dieťaťu, ale kvôli sebe. To, že dieťaťu neodovzdám svoje smeti, je až druhotný efekt. Je mi úplne jasné, že aj ona si bude spracovávať svoje detské traumy, o ktorých teraz ani netuším. Neochránim ju od jej skúšok a ani nechcem. Ale nemusia to byť predsa tie isté, ktorými som prechádzala ja. Nech si rieši niečo iné 🙂

Verím vo vývoj

Materstvo je pre mňa len pokračovanie mojej cesty. Zmenili sa podnety z vonku – je tu dieťa a s ním nové situácie, ktoré ale spracovávam zas len v SEBE. Nič viac. Robím len to, čo som aj robila.

Deti sa rodia čisté, bez programov. Všetko, čo do seba nasali (a stále obrovskou rýchlosťou nasávajú), majú od nás. Vnímajú nás do hĺbky, skrz-naskrz, do úrovní, o ktorých mi ani netušíme. Myslíte si, že toto nemá od vás, ale má. Keďže sa vo svojom vnútornom svete nevyznáte, neviete, že také niečo v podvedomí máte a fungujete podľa toho. Dieťa nerozlišuje, či sa vám to páči, alebo nepáči, len kopíruje, čo cíti.

Robili naši rodičia to, čo považovali za najlepšie? Aj keby nerobili, skrátka to tak bolo.

Minulosť je len myšlienka a myšlienky sú v našej hlave. A v hlave máme aj budúcnosť. S tým, čo máme v hlave si môžeme robiť, čo chceme. Ja úplne chápem, že sa bojíte opustiť starý model výchovy, že sa bojíte toho, čo sa stane, ak trochu zvoľníte, ak pustíte kontrolu nad výchovou, ALE: „Nie ste ani trochu zvedaví?“ 🙂

funguje výchova príkladom?

Nedávno som dostala otázku, či mi výchova „idem príkladom“ funguje. Neviem, čo si kto predstavuje pod pojmom funguje, ale my sme spokojné. 🙂

Máme tu generáciu rodičov, ktorí sa prebudili a cítia, že to chcú robiť inak. Chcú počúvať svoje srdce, ale netušia, ako sa to robí. Nikto ich to nikdy neučil. Nikto im neukázal, ako sa pracuje s postojmi. Nevedia, že je to presný proces s konkrétnymi krokmi a že to dokáže každý. Že nemusia neustále gugliť a žiadať o rady v rôznych fb skupinách. Aj preto som vytvorila online kurz Cesta vedomej mamy, pretože si z celého srdca želám, aby ste si vedeli hľadať odpovede na svoje problémy v sebe. Ukazujem v ňom ženám, ako to robím ja. Prečo? Pretože mi to funguje.

Tak to budem robiť naopak

výchova príkladom

Naopak?

Často si rodičia (v dobrom úmysle) povedia, že nikdy nebudú opakovať chyby svojich rodičov a robia všetko ÚPLNE NAOPAK. Lenže tak to nefunguje. Naopak neznamená automaticky správne. Mám známu, ktorej mama neustále naháňala chlapov. Bola samoživiteľka a chcela zabezpečiť otca pre svoje dieťa. To samozrejme dieťa nechápe, vníma len, že mama nie je s ním. Mama stále nebola doma, všade neporiadok, nič navarené, zanedbaná domácnosť. A čo robí teraz už moja dospelá známa? Jej hlavnou životnou métou je čistý byt a varenie. Nerobí nič iné, len sa stará o domácnosť s myšlienkou, že nikdy nebude ako jej mama. A ako sa cíti jej dieťa?

Alebo ste boli vychovávaní príkazmi a zákazmi a povedali ste si, že vaše dieťa bude mať slobodu a voľnosť. Lenže sa vám to vymkne, dieťa je rozmaznané, nekontrolovateľné, akúkoľvek spoluprácu bojkotuje. Cestou nie je ani kopírovanie našich rodičov a ani trucovité robenie opaku. V takom prípade je to len cyklenie a stagnácia.

Je to aj tak jedno

Viete čo, aj tak je jedno, či deťom odovzdáte to isté, čo ste zdedili vy. Dôležité je, či im s tými vašimi bažinami odovzdáte aj návod, ako si ich môžu vysušiť, vyčistiť, zúrodniť, zasadiť zeleň a kvety. Manuál, ako zistiť príčinu svojich problémov a ako môžu svoje trápenia a strachy premieňať na šťastie.

Slovami jednej mojej múdrej známej: Kto neverí sebe, nemôže veriť v proces a tým pádom neverí ani druhým. Už viete, kde začnete? Prestaňte sa strachovať, čo bude. Budúcnosť aj tak môžete ovplyvniť len tu a v tomto okamihu. Ona bude aj tak, s vašim strachom, či bez neho. Strach, ktorý pramení vo vašej „neviere“ v seba, na nej nič nezmení. Poďte nájsť vieru v seba a svoje deti.

výchova príkladom, spokojné deti

Aká je tá správna cesta?

Akonáhle vykročíte na vedomý spôsob života, už nie je cesty späť. Úprimne, už nikdy by som sa vrátiť nechcela, vnútorná sloboda mi zachutila. 🙂 Poďte byť aj vy vzorom pre svoje deti, ako byť v živote šťastný.

Súvisiace články:

Už viem, čím bude, keď vyrastie

Nikto ma nemôže naštvať

Čo ak z neho bude rozmaznaný fracek

Zuzana Mihálechová
Matka minimalistka - v skúmaní sveta neprekáža, svoje dieťa neobmedzuje. Je presvedčená, že deti netreba vychovávať. Stačí žiť tak, ako by sme chceli, aby žili naše deti. A oni sa už pridajú. Autorka ebooku Tajomstvo detských emócií alebo Osvojte si 26 postojov a nemusíte viac bojovať so svojim dieťaťom. O tom, ako sa im s dcérou darí či nedarí, začala písať články, ktorými chce inšpirovať aj ostatných rodičov, ako byť tým najlepším vzorom pre svoje dieťa. Viac o Zuzane si môžete prečítať tu >>
Komentáre
  • Jedinečné karty pre detskú dušu

  • Učíme sa zrkadliť

  • final-new-cover

  • Chcete, aby vaše deti robili dobré životné rozhodnutia? Všetci sme mali kedysi v sebe prirodzený zmysel pre intuíciu. Kde sa stratila? Stiahnite si ebook ZDARMA a zistite, ako neopakovať chyby našich predkov.

  • Najnovšie príspevky
  • Kategórie
  • Vidíme sa na Facebooku:
  • Instagram