Prešla som si facebookovým detoxom

Tento článok nechce moralizovať. V žiadnom prípade nie som proti facebooku a dobrovoľne sa priznávam, že ho mám rada. Ako však zminimalizovať čas, ktorý pri ňom trávim? Tu je moja osobná skúsenosť. 🙂

Všetko to začalo vtedy, keď Olivia odmietala ísť spať. Teda vlastne ešte trochu skôr. Aby ste boli v obraze, naše dieťa je známe tým, že si odmalička samé povie, že chce ísť spať. (Ako k tomu došlo, si môžete prečítať v mojom ebooku Nový pohľad na uspávanie detí.)

V praxi to funguje tak, že uprostred hry alebo rozprávky sa zdvihne, dá všetkým hračkám pá-pá, na otca zamrmle: „tato čau“ a odkráča do spálne.
Na mňa ani nepozrie, situácia je predsa jasná, ide sa spať. Do 15 minút zo spálne odchádzam. Sama.

V auguste však niečo bolo inak. Pozerala večer rozprávky a nevedela sa odtrhnúť. Chcela ďalšiu a ďalšiu. Bola unavená, ale spať nešla. Až po mojej otázke, či nechce ísť už spinkať, sa z posledných síl zdvihla a skoro s plačom odpochodovala. Takto to trvalo skoro týždeň.

Bože, jfacebook-371641_1280ak ja som sa v tom našla. Mala som extrémne obdobie, kedy som sa nevedela odtrhnúť od mobilu. Trávila som príliš veľa času na fejsbuku, a to aj napriek tomu, že fungujem len na wifi (mimo domova teda vôbec nebývam online).

Hneď, ako som ráno vstala, chytila som do ruky
mobil a kontrolovala, čo sa udialo.
Čo nové sa už len
od jedenástej večer mohlo udiať??? Aj tak mi to nedalo. Rýchlo prebehnúť nové komenty, lajky, príspevky. Brala som si mobil na záchod, nakukovala doňho pri upratovaní, pri hre, pri jedení, pri uspávaní. Nahovárala som si, že keď budem chcieť, kedykoľvek to zastavím.

Aby ste to chápali správne, nemyslím si, že na fb zabíjam čas. Už dávnejšie som spravila čistku – vypla som sledovania všetkých, kedysi dávno lajknutých stránok a tiež priateľov, ktorých príspevky ma nebavia, prípadne zrušila nezmyselné „priateľstvá“.

Som členom 4 uzavretých skupín, kde nachádzam inšpiráciu, rady a energiu. O toto užitočné sharovanie nechcem prísť. Na fb mám tiež skupinu Dieťa v kaluži smiechu, kde zdieľam denné zamyslenia a aha momenty, ktoré nevyjdu na celý článok. Je nás tam už 2000 a vážne ma baví byť s vami v kontakte.

Svoj účet som zrušiť nechcela.

Chcela som niečo zmeniť, ale netušila som ako a čo. Závislosť. Môj fejsbukový čas plynul. Až raz som narazila na ebook Veroniky Mašínovej Je facebook nebezpečný?! Knižka ma vyprovokovala k akcii. Spravila som si test svojej závislosti na fb. Ako? Vypla som ho. Normálne natvrdo som klikla na tlačítko ODHLÁSIŤ SA (áno aj také tam je). Tento experiment trval týždeň.

A bola tma. Offline. Strach, že o niečo prídem zmizol a dostavil sa pocit úžasnej slobodyJe až neuveriteľné, aké okovy si dokážeme vyrobiť na svoju myseľ. 

facebook, výchova, závislosť

Bez fejsu som bola zrazu voľná

4 veci, ktoré sa mi vypnutím fb vrátili do života

1. ČAS

Zrazu som musela začať premýšľať, čo s voľným časom. Z tých 15 min + 10 min + 2 min + 10 min + …. sa za celý deň nazbiera celkom slušná chvíľa.

Doteraz som dávala prednosť mobilu, pred ostatnými aktivitami a obhajovala sa tým, že aj tak nič iné nestihnem. Dieťa o chvíľku bude niečo chcieť, tak nakuknem aspoň na fb. Lenže to bol omyl.

Keď pozerám do mobilu, nedeje sa pre dieťa nič. Akonáhle robím niečo iné, nechá ma. Dieťa chce matku v akcii. Ak začnem cvičiť, pozerá sa, pridá sa
ku mne, alebo sa vedľa mňa hrá. Stačí, že sa NIEČO deje. A už to nie je len voľných päť minút, zrazu je to 30 minút.

Čo je zvláštne, že aj knihu ma nechá čítať, asi vie, že z tej mi nehrabe 🙂

Týždeň bez fb = 1 prečítaná kniha + 1 pozretý seriál + 120 minút behu + 210 brušákov

2. ČISTÁ MYSEĽ

Môj deň bol neustále presiaknutý informáciami, ktoré som každú chvíľku vstrebávala. Teraz už vo mne neostávali emócie z radostí či starostí iných ľudí. Moja myseľ sa utíšila a čistá myseľ je prístupná novým myšlienkam a nápadom. Začala som znovu jasnejšie počuť svoj vnútorný hlas.

Jeden z nápadov v tomto týždni bol aj Malaga trip, o čom píšem v článku Moja lekcia intuície.

3. ENERGIA

Ak niečomu venujete svoju pozornosť, venujete tomu svoju energiu. Ak venujete svoju pozornosť nejakému statusu, fotke či príspevku, posielate dotyčnému svoju energiu. Dáte lajk, milý, obdivný koment a druhému sa zlepší nálada. Na tom nie je nič zlé (nieže prestanete komentovať či lajkovať moje príspevky 🙂 ). Problém to začína byť vtedy, ak je váš duševný stav závislý od toho, koľko lajkov dostanete.

On Facebook vám vnutí i falešné vnímání vaší vlastní hodnoty. Když tam něco strčíte a lidé to lajkují nebo komentují, máte pocit, že je zajímáte a je to milé. Ovšem platí to i obráceně.

Žádná reakce? Oó, propadla jsem se na žebříčku popularity. 😀 Trochu přeháním, ale je to tak. Láká nás sledovat, kdo a jak reaguje na sdílení našeho života, těšíme se na pochvalné komentáře a naopak ty drsnější nás dokáží naštvat, nebo aspoň rozladit.

Veronika Mašínová

Moja pozornosť bola rozstrieštená. Každú voľnú chvíľku som sledovala, čo nové. Nakukovala som do mobilu počas upratovania, jedenia, nakladania práčky, či vykladania umývačky. Keď som sa však vypla, zredukovala som množstvo podnetov a pozornosť sa ucelila. Znovu som tu bola ja a moje myšlienky. (tých je aj bez fb stále dosť 🙂 )

Ak si na fb vyhradím hodinku raz za dva dni, som koncentrovaná len na čítanie článkov. Neprebehnem kozmickou rýchlosťou, čo sa mi ponúka, ale pokojne čítam, zamýšľam sa, oceňujem, komentujem, radím. Niečo to dáva mne a niečo ostatným. Energia prúdi obidvoma smermi.

Keď som bola offline, neodpadávala som večer od únavy. Mohla som si pozrieť 8 dielny seriál, ktorý som mala už dlhšie odložený, ale „nebol naň čas“. Teraz už viem, že to nebol deficit času ale energie.

4. HARMÓNIA VO VZŤAHOCH

facebook, závislosť, výchova

Prečo chce stále pozerať rozprávky? Opakuje po mne.

Počas celého týždňa som bola uvoľnená a bezstarostná. Nebola som neustále v strehu, či mi niečo neuniká, ani som netušila, kde mám položený mobil.

Raz som si z dlhej chvíle prisadla k Olivii, keď pozerala rozprávku. Prekvapilo ma, že okamžite so mnou začala zdieľať svoje pocity z toho, čo sa deje na monitore. Stačilo len nemať v ruke mobil.

Lepšie vnímam ľudí okolo seba, ich aj svoje pocity, zostrilo sa mi vnímanie, neunikajú mi súvislosti. Znovu sme sa s Olivou naladili na seba, zblížili sa a zavládla harmónia. Zmizla potreba zrkadliť ma, zmizli problémy so spánkom.

Ukončenie detoxu a moje next stepy

Keď som sa po týždni znovu prihlásila, zistila som, že virtuálny svet sa točil ďalej aj bezo mňa. A ja som mu vôbec nechýbala. Z testu jasne vyplynulo, že môj hlavný problém je mobil, a preto som sa rozhodla, že sa na fb už cez mobil neprihlásim. Nechala som si len messenger a aplikáciu na fanpage. Tá ma inde nepustí len do kaluže.

Na laptope na fb nechodím, pretože počas dňa na to pri dieťati nemám príležitosť. Pracujem, keď spí a ten čas si sakra vážim. Všetky upozornenia
na nové príspevky mám vypnuté, aby ma zbytočne nerozptyľovali.

Nastavila som si to tak, že na fb chodím raz za dva dni, vyhradím si hodinku, dve a s dobrým drinkom si prechádzam, čo sa udialo počas mojej neprítomnosti. 🙂

Tak čo, máte odvahu na fejsbukový detox?

Nič nové som neobjavila, s fejsom sa nám viacerým výrazne zmenil život. Mohla som to 100 krát vedieť, čítať, diskutovať o tom. Pokiaľ som sa nevypla
a nevrátila sa tak do obdobia malinkých nokií, nemala som vôľu nič meniť. Teraz už je to iné, už ma neovláda fb, znovu ovládam samú seba. 

Experiment mi umožnil nájsť si svoje riešenie. Veronika vo svojom ebooku píše, že sa vypína na 1 týždeň v mesiaci, našla si vlastné riešenie. Vaše môže byť úplne iné.

Ak tvrdíte, že máte všetko pod kontrolou a je tam čo i len malilinký záchvev pochybnosti, problém niekde predsa len bude. A ten problém nie je vo facebooku, problém je v nás. 

Zuzana Mihálechová
Matka minimalistka - v skúmaní sveta neprekáža, svoje dieťa neobmedzuje. Je presvedčená, že deti netreba vychovávať. Stačí žiť tak, ako by sme chceli, aby žili naše deti. A oni sa už pridajú. Autorka ebooku Tajomstvo detských emócií alebo Osvojte si 26 postojov a nemusíte viac bojovať so svojim dieťaťom. O tom, ako sa im s dcérou darí či nedarí, začala písať články, ktorými chce inšpirovať aj ostatných rodičov, ako byť tým najlepším vzorom pre svoje dieťa. Viac o Zuzane si môžete prečítať tu >>
Komentáre
  • Jedinečné karty pre detskú dušu

  • Učíme sa zrkadliť

  • final-new-cover

  • Chcete, aby vaše deti robili dobré životné rozhodnutia? Všetci sme mali kedysi v sebe prirodzený zmysel pre intuíciu. Kde sa stratila? Stiahnite si ebook ZDARMA a zistite, ako neopakovať chyby našich predkov.

  • Najnovšie príspevky
  • Kategórie
  • Vidíme sa na Facebooku:
  • Instagram