Toto mi dlho vŕtalo v hlave

Podelím sa s vami o úvahu, ktorá ku mne prišla po prednáške, na ktorej som sa zúčastnila ešte na jeseň. Zaujalo ma rozprávanie o operácii, ktorú vykonali neurochirurgovia ešte v 90. rokoch a ktorá slúžila na liečbu ťažkej formy epilepsie.

Zákrok spočíval v tom, že sa oddelila ľavá hemisféra od pravej.

Spočiatku sa zdalo, že s pacientmi je všetko v poriadku. Po zotavení normálne chodili a čítali, nemali problémy spoznávať svet okolo seba a epileptické záchvaty naozaj zmizli.

Neskôr však lekári zistili niečo prekvapujúce – ak pacient držal napríklad šálku čaju, alebo pero v ľavej ruke, nevedel predmety pomenovať. Vôbec nevedel vysloviť názov danej veci. Ak si ju preložil do pravej ruky, nemal s pomenovaním zrazu nijaký problém.

Tento objav naštartoval celú sériu experimentov a jeden z nich vám veľmi laicky a zrýchlene vysvetlím:
Ak prikážete niečo iba pravej hemisfére, a potom sa pacienta spýtate, prečo to robí, okamžite si vymyslí vysvetlenie. Aj keď to vôbec netuší!

(Pri testoch využili fakt, že pravá časť zorného poľa sa premieta iba do ľavej hemisféry mozgu a pravá do ľavej. Držali pred pacientom kartičku s pokynom, slovom, symbolom, alebo geometrickým útvarom tak, aby hovorili vždy len s jednou hemisférou. Pri pokusoch použíali aj akýsi tachistoskop, ktorý podnety prmieta.)

Ak pacientovi ukážete kartičku s príkazom „choď otvoriť dvere“ (tak, aby ju zachytila iba pravá hemisféra), on sa postaví a ide. Ak sa ho však následne spýtate kam ide, v momente odpovie, že na wc (napríklad).

Ľudia neustále potrebujú dávať všetkému význam a môže za to ľavá strana mozgu.

Mechanizmus hľadania zdôvodnení nonstop tvrdo pracuje. Hľadá vo veciach poriadok a zmysel, dokonca aj tam, kde nijaký nie je. Čo znamená, že rovnako neustále robí aj chyby.

Všetko má nejaký význam.
Všetko sa pre niečo deje.

A čo ak nie?

Lebo je to vyšší zámer.
Lebo si to moja duša vybrala.
Lebo osud.
Lebo je to skúsenosť, ktorú som si kedysi naplánovala.
Lebo slobodná vôľa existuje.
Lebo je to božia vôľa.

Je jedno, či tieto vety počúvam, čítam, alebo sama hovorím, neviem sa už ubrániť vrtákovi v hlave, ktorý šepká: „Nezahráva si teraz s nami iba ľavá hemisféra?“

Vyvoláva to vo vás beznádej, alebo slobodu?

Netvrdím, že vedci vedia všetko a že toto je konečná. Nevedia a nie je.

Mne samej v ťažkých obdobiach pomáha veriť, že to má význam. Že svojou skúsenosťou obohacujem kolektívne vedomie. Že existuje vývoj.

Na druhej strane pripúšťam, že tento môj zmysel môže byť pokojne aj výmysel :).