Aká veta mi vedela zovrieť žalúdok?

Táto: „Dieťa potrebuje mať dostatok podnetov, aby sa správne vyvíjalo.“

Ha! Čo je dostatok? Koľko? Ako? Kde? Je dostatočne podnetné, že sa túlame sami lesom a svetom? Je to OK, že nechodí do škôlky, ale je oveľa viac s babkami a dedom? A nechodí na žiadne krúžky! A nerobím jej doma žiadny program.😮 A čo naše lenivé pyžamové dni, nemala by sa radšej rozvíjať a niečo učiť? A sú dvaja najlepší kamoši, ktorých vidí v priemere raz za týždeň, dosť? Povie mi niekto, čo je dostatok podnetov pre moje dieťa?

Nikto.

Poznámka pod čiarou

Ja tu vetu chápem, dáva zmysel a nemám nič proti nej. Čo však vo mne dokázala vyvolať, to bol problém a bol môj. Vyplývala zo strachu, že robíte veci inak, ako vaše okolie a asi väčšina ľudí.

A tak tu s príchodom jej 5 rokov prinášam výsledok svojho pozorovania

Sa dlhšie nevideli a ústa sa im nezavreli….

🌲 Ľahko nadväzuje priateľstvá a nemá problém sa prihovoriť ani starším deťom.
🌲Má kamošov, s ktorými niekedy trávi celý deň a vymýšľajú si svoje vlastné hry.
🌲 Sami si aj riešia svoje spory. Nepotrebujú žiadnych dospelých (iba vtedy, keď majú hladné bruchá, na tom ešte popracujeme).
🌲 Vie sa hrať sama.
🌲 Nie je na kolektívne krúžky.
🌲 Sama sa začala zaujímať o písmenká a čísla a vôbec netuším, ako sa naučila sčítavať.
🌲 Má pár kamošov v diaľkach. Po dlhšom čase sa stretnú a pokračujú, kde prestali.
🌲 Na dlhších pobytoch (táboroch) nemá problém byť celý deň bezo mňa s novými dospelými a deťmi.

Jasné, že to má rôzne etapy, občas sa to zmení a s vývojom ešte meniť bude. Teraz mi z toho ale vychádza, že ju vôbec nemusím neustále niečim zamestnávať a ani ju ťahať každý deň do kolektívu. Len preto, aby sa rozvíjala. (A vôbec, čo je to správny vývoj?)

Ja netvrdím, že takto to má byť a takáto, aká je ona, je to najsprávnejšie. To vôbec nie. Skôr vás chcem povzbudiť: Ak niekedy pochybnosť premkne vaše telo, uvedomte si ju a nechajte plávať ďalej. Miesto toho sa nalaďte na seba. Ako to máte? Ste spokojní? Máte potrebu niečo meniť vy, alebo sú to iba hlasy zvonku, ktoré vo vás vytvorili napätie? Pretože:

Ak je vám spolu dobre, nie je to dosť. Je to NAJVIAC. ❤