Pravidlá sú fajn, ak ste si ich dohodli spolu s deťmi.
Niektoré z vás, s väčšími deťmi, ste sa ma pýtali, čo v prípade, že máte stanovenú hodinu na spánok. Deti o nej vedia, síce trochu frflú, ale do postele idú a zaspia. Ale vy nemáte pocit, že to bolo ich slobodné rozhodnutie. A ja hovorím, neriešte niečo, čo problém nie je. Ak vám to takto funguje, tak je to predsa super. Viete, kedy sú deti unavené a reagujete na ich únavu. Problém by boli nekonečné večerné scény, boje a dlhé zaspávanie, lebo ešte nie sú unavené.
Ak máte pocit, že sa nerozhodli samé, zapojte ich do vytvorenia/úpravy pravidla. Hodinu stanovíte vy, čo tomu bude predchádzať nech si povedia samé (čítať knihu, chvíľu sa rozprávať., pustiť rozprávku..). Tak, aby sa to do danej hodiny stihlo. Možno budú chcieť posunúť hodinu spánku. Vysvetlite im, prečo je pre vás daná hodina dôležitá. Možno navrhnú posun o 15 minút. Čo vy na to, ste s tým OK? Niekedy aj takáto banalita dokáže spraviť divy. Cítia svoju dôležitosť, mali možnosť sa podieľať na dohode.
Dohodnite si tiež, čo v prípade, že nebudú chcieť ísť spať. Povedzte, čo chcete vy (robiť si svoje veci, už sa im nebudete venovať), čo chcú oni (hrať sa, čítať si) a nájdite stred. Napríklad, môžu sa hrať, ale už len v izbe. Keď budú chcieť spať, pôjdu do postele sami. To je len jeden nápad, ako to môže byť. Vytvorte si vlastnú dohodu tak, aby boli spokojné obidve strany.“ A nezabudnite si deti vypočuť a akceptovať aj ich návrhy.
Dohodu dodržiavajte, ale nebuďte dogmatickí. Aj deťom sa stane, že sa im nedarí zaspať. Niečo sa prihodilo v škole, na ihrisku, niečo ich trápi alebo sú príliš nadšené. Buďte s nimi, prispôsobujte sa situácií, život je zmena.
Neexistuje univerzálna rada, to, čo si dohodnete musí vyhovovať hlavne vám a vašim deťom.
Ďakujem za feedback, ste perfektné, že sa ozývate. Vďaka vašim dotazom som mohla aktualizovať ebook, aby to bolo jasnejšie. Nemusíte si ho znovu sťahovať, zhrnula som to v tomto príspevku.