Bojujete so spánkom svojho dieťaťa?

Ja som bojovala. Dlho a veľa. Nie s dieťaťom, ale sama so sebou. Neustále samé pochybnosti ohľadom spánku. Robím dobre, keď ju uspávam na prse? Nemala by sa naučiť zaspávať sama? Nemala by spať v postieľke? Nemala by mať režim? V konečnom dôsledku som aj tak robila to, čo vyžadovalo dieťa, pretože to bol najrýchlejší spôsob. Stále ma však vnútri zožieral pocit, či ju nenaučím niečo strašné a neodnaučiteľné.

Uspávala sa len v nosiči a vonku. Vnútri zaspala a o 15 minút bola hore. V lese spala 3 hodiny. Každý deň sme boli 2-3 krát vonku. Doma bordel, ale za to nohy som mala ako laň. Z okolia som počúvala: „Ako si to naučíš, tak máš.“ Desiatky nachodených kilometrov a stále tá neodbytná myšlienka: „Robím dobre?“ Čítala som o tom, ako sa to musí, malo by sa, stále som hľadala potvrdenie, či to čo robím, je OK.

Až raz…

som natrafila na jednu stránku. Bola to vtedy prvá a jediná stránka, ktorá ma konečne dokázala upokojiť. Dozvedela som sa, že som normálna, keď mi záleží na tom, aby bolo uspávanie bez plaču. Že nevadí, keď ju uspávam len v nosiči a už vôbec, že nemá žiadny režim. Potvrdila som si, že to, čo robím, je to najsprávnejšie. Najsprávnejšie pre nás dve. Ešte teraz, keď si na to spomeniem, vybaví sa mi tá obrovská úľava, ktorá zaplavila moje telo. Prestala som čítať všetky odborné články o detskom spánku aj zaručené rady iných mám, ktoré to skrátka LEN MALI INAK. Už som nemala výčitky a pochybnosti, či sa mám skutočne riadiť len svojim pocitom.

Spánok už dávno neriešime a ja som všetky svoje skúsenosti s detským spánkom a uspávaním spísala do svojho ebooku Nový pohľad na uspávanie detí. Sú to skúsenosti matky s prvým a jediným dieťaťom. 

Uvedomujem si, že nie všetky mamy si v ňom nájdu svoje odpovede, pretože každá máme iné podmienky, iný počet detí, deti s inou povahou. Preto tu mám pre vás tip. Na stránke, ktorá mi kedysi tak pomohla, môžete teraz nájsť novú audioprednášku o spánku detí.

Sú v nej príbehy mnohých mamín, ktorým tiež nefungovali príručky a návody. Boli frustrované a už nie sú. Našli si svoj spôsob, svoju cestu. Ak riešite časté nočné budenie, skoré vstávanie, že spí málo, alebo sa uspáva dlho, môžete sa inšpirovať. Viac sa dozviete tu:

Prosimspinkej Audiopřednáška

Prednáška vás dostane do detského sveta a svoje dieťa aj seba možno konečne pochopíte. Prevedie vás rôznymi fázami detského spánku a inšpiráciami, ako ich riešiť inak, po svojom. Hlavne bez stresu a plaču. Ak by toto audio existovalo pred dvomi rokmi, asi by nevznikol môj ebook.

Môžete si nasadiť sluchátka do uší a ísť „odspať“ svoje dieťa. 🙂