„Dnes nechcem ísť do škôlky, chcem byť radšej s tebou.“

„Dnes nechcem ísť do škôlky, chcem byť radšej s tebou.“ Táto veta naštartovala nádherné 3 týždne, kedy som skutočne ŽILA. Bol to (ne)čas
môjho prítomného okamihu. Znovu som si potvrdila, že dni s dieťaťom môžu byť napĺňujúce, farebné a že ma vôbec nemusí unavovať jej celodenná prítomnosť. Naopak, tieto dni ma neskutočne dobili energiou.

Písala som o tom na Facebooku a článoček si môžete prečítať v Dieťa v kaluži smiechu tu >>>>

Viaceré z vás zaujalo, že do tej škôlky nemusela. A že je to fajn, ale z niečoho žiť treba. Niektoré žienky mali výhrady kvôli režimu, či disciplíne. Napísala mi ale aj mamina, ktorá dala výpoveď, aby mohla byť so synčekom, pretože na škôlku nebol ešte pripravený a aj mamina, ktorá sa rozhodla nedať staršiu dcérku do škôlky, pretože nechcela prísť o chvíle s ňou.

Nedajte sa spochybniť. Žiadna cesta nie je správna alebo nesprávna. Je len správna pre VÁS. Čo som si však vďaka vašim reakciám na instagrame a facebooku uvedomila je to, že niektoré postoje už skrátka nemám. Postoje, bez ktorých sa cítim slobodnejšie a viem, že by mi nedovolili konať v súlade
so mnou. Sú to tieto tri:

Musí si zvykať

Nehrám to na režim, keď to nie je nutné. Netrénujem ju na niečo, čo bude
o 3-4 roky. Ako bude chodiť do školy, keď nemusí chodiť do škôlky? Čo ja viem? Nemyslím si však, že nejaký súčasný tréning ranného vstávania a dochádzky zabezpečí, že to bude v pohode. To mi predsa nevie zaručiť nikto, tak na čo sa zbytočne teraz trápiť?

Riešim problémy, až keď nastanú a nie tie, ktoré síce nastali, ale IBA
v mojej hlave.
 Ani škôlku som neplánovala a nakoniec všetko krásne do seba zapadlo. Verím, že keď bude potrebné sa nastaviť na nejaký režim, tak to skrátka urobíme.

Keď sa už raz rozhodla…

Ak bude vymýšľať a ja jej na to skočím, budú z toho len problémy. Keď sa už raz rozhodla, musí tam chodiť. No, tak tento postoj tiež nemám. Trvalo mi dlho, kým som sa vo svojom živote dopracovala k postoju – svoje rozhodnutia môžem meniť.

Áno, sama sa rozhodla chodiť do škôlky. Raz vyhlásila: „Už som veľká, idem“ a na druhý deň tam bola. Mala 3 roky a 2 mesiace a chodí 2 krát týždenne.

Nemala som žiadne očakávania ani plány. Úplne by som pochopila,
keby si to rozmyslela.
Nevedela predsa do čoho ide. Ja tiež mením názory
a rozhodnutia.

nechce chodiť do škôlky, výchova príkladom

Do našej škôlky môžeme chodiť, kedy sa nám chce. Fakt. Nehľadala som ju, našla si nás sama. 🙂

Bude z nej prícucok

Keď bude stále so mnou, bude nesamostatná. Z toho som strach nikdy nemala.
Za prvé, prícucok je len nálepka s negatívnou emóciou, stačí zmeniť postoj, zameniť slová a emócia sa zmení. Ak ma potrebuje, tak to tak skrátka je
a nevnímam to ako niečo zlé. Za druhé, kto ma sleduje dlhšie, vie, že milujem samotu a svoj program a za tretie nesamostatná nie je. Fungujeme
v sínusoidach – vyciťujem, kedy ma potrebuje a ak je dosýtená mojou prítomnosťou, nepotrebuje ma. 

Na vlastné želanie prespáva u starých rodičov (písala som o tom tu >>>) a chodí s mužom na víkendové výlety. Rešpektujem jej vývoj a neurýchľujem okolnosti. (písala som o tom aj v článku Nechajte tie deti preboha žiť)

cestovanie s deťmi, škôlka áno či nie

Ľudia si myslia, že keď nechodí do škôlky, že sme celé dni samé. A doma.

A preto, keď mi v ten deň povedala, že chce byť radšej so mnou, tieto tri programy sa neozvali. Iba som si uvedomila, že to cítim rovnako. Nič sa mi nedarilo, na všetko som tlačila a potrebovala som spomaliť. Dovolila som si „len“ žiť. To ona mi ukázala cestu.

Článok na FB nemal byť o tom, že nemusí ísť do škôlky. Článok bol o tom, že NEMUSÍM JA. Nemusím sa trápiť a naháňať, stresovať a doháňať a že nemusím robiť to, čo nechcem. Bol o pocite plnej prítomnosti. Tu a teraz. Precítenie života, plynutie, flow.

Mám aj ďalšie dôvody, prečo ju nenútim chodiť do škôlky a tie som pred rokom spísala do ebooku, ktorý si môžete stiahnuť zdarma tu>>>. Sú to
4 mýty, kvôli ktorým rodičia dávajú deti do škôlky, aj keď nemusia.

No a čo práca?

Áno, mám to šťastie, že som na voľnej nohe. Pracujem z domu alebo zo sveta a prácu si môžem presunúť na večer. S rozhodnutím, že nič nemusím však prišiel môj osobný objav. Niečo sa vo mne preklopilo a zrazu ustali všetky myšlienky. Žila som v tichu a život burácal okolo mňa. A tu prichádza môj veľký AHA moment:

Spätne som si uvedomila, že som všetko robila ako zvyčajne – práca, e-maily, domácnosť… Ani som si to nevšimla, pretože mi dané činnosti zabrali nanosekundu. Pocitovo. Hodinové ručičky prešli rovnakú cestu. Ako je to možné?

Ak premýšľam o tom, čo všetko musím ešte urobiť, začala som to práve robiť. Kým k tomu reálne dôjde, robím to už hodinu. V hlave.

škôlka, slobodná výchova

Kým chce byť so mnou, som happy.

Keď žijete v prítomnom okamihu neriešite, čo urobíte, kedy to urobíte a ako to urobíte. Nerobíte si starosti s tým, čo všetko nestihnete. Keď to príde, tak to LEN urobíte.

Čo vám chcem týmto článkom vlastne povedať? Že je úplne jedno, či
chodíte do práce a vaše deti do škôlky. Stav bdelosti môžete zažívať aj vy. Dni naplnené krásnymi okamihami sa nevylučujú s plnením si povinností. Nejde totiž o to kde a s kým ste a čo robíte. Ide o váš vnútorny stav.

Ja ten stav aktuálne nemám, pocit vyprchal a som s tým OK. Viem, ako sa to stalo a viem aj, ako sa k nemu vrátiť. Stačí sa len rozhodnúť.

Vašu vedomú prítomnosť deti ocenia oveľa viac ako množstvo času, ktoré
s nimi trávite iba fyzicky. Telom tam, v myšlienkach inde. S nimi, ale oddelene.

Zuzana Mihálechová
Matka minimalistka - v skúmaní sveta neprekáža, svoje dieťa neobmedzuje. Je presvedčená, že deti netreba vychovávať. Stačí žiť tak, ako by sme chceli, aby žili naše deti. A oni sa už pridajú. Autorka ebooku Tajomstvo detských emócií alebo Osvojte si 26 postojov a nemusíte viac bojovať so svojim dieťaťom. O tom, ako sa im s dcérou darí či nedarí, začala písať články, ktorými chce inšpirovať aj ostatných rodičov, ako byť tým najlepším vzorom pre svoje dieťa. Viac o Zuzane si môžete prečítať tu >>
Komentáre