Bontón nás netrápi…

Pamätám si, ako som sa v detstve schovávala na schodoch a čakala, kým odíde výťah, aby som nemusela nikoho pozdraviť. Bola som tichá, uzavretá a strašne som sa hanbila. Pozdraviť dospelého, učiteľku v škôlke alebo nedajbože niekoho cudzieho, bolo pre mňa nemožné.

dieťa nechce zdraviť

Zvieratká pozdraví, nesympatických ľudí nie

Tlak, ktorý bol na mňa vyvíjaný spolu s mojou povahou spôsobili, že som nevedela otvoriť ústa. Fakt som chcela, vždy som si hovorila, nabudúce to už poviem, lenže zas prišla kamoška guča hrdlová.
Väčšinou som teda len sklopila oči a snažila sa byť neviditeľná.

V paneláku nás vychovávali aj susedy: „Nevieš pozdraviť?“, „To ťa doma nenaučili?“. Prípadne žalovali mame: „Tá vaša ma zas nepozdravila.“ Cítila som sa ponížene. Chcelo by sa vám v takomto stave milo, úprimne a
od srdca zaželať niekomu dobrý deň?

Ako je potom možné, že naše 2 ročné dieťa:

 • zamáva a pozdraví, hoci som jej nikdy nepovedala „Daj pápá“. Rozlúči sa aj so slimákom na chodníku, s kačkami na jazere,
  s hojdačkami na ihrisku…
 • poďakuje „dik“ a ja by som si radšej odrezala z jazyka, akoby som jej niekedy mala povedať „Ako povieš?“ (v Španielsku si to sama prispôsobila na gracias, v Anglicku sama začala hovoriť tenkjú 🙂 )
 • povie „páči“, keď mi niečo podá a to by mi už v živote nenapadlo ju učiť.
 • pofúka mi bobo, keď vidím všetky hviezdy pred očami po tom, čo som zakopla o gauč. Všetky vulgarizmy sa zastavia na jazyku a dojato pozorujem, ako sa mi stará o zranenie. Pofúka a pohladká mi aj znamienko na líci, lebo je to predsa tiež bobo.
 • zamáva každému autu, ktoré nás pustí cez prechod.
 • dá si ruku na ústa, keď napodobňuje otca, ako kašle. Sama ešte kašeľ nemala, ale pripravená už je.
 • ide si umyť ruky hneď, ako doje, pretože sama cíti, že ich má špinavé a dolepené.
 • povie prepáč aj stoličke, keď do nej vrazí

Všetky spomínané veci robí, lebo sama chce a vtedy, keď má chuť. LEBO JU TO BAVÍ. Kto robí rád niečo, čo ho nebaví? Že aj to sa musí? A ja tvrdím, že nemusí. Každá činnosť sa dá spríjemniť, život je hra. Vy sa necítite ako idiot, ak vám niekto stále hovorí, čo máte urobiť, hoci to veľmi dobre viete? S akou radosťou to urobíte? Alebo to na just neurobíte?

Samozrejme, niekedy svoje dieťa počujem, alebo mu rozumiem len ja, niekedy situáciu ešte vyhodnotiť nevie, akože „mám niečo povedať“.

Stane sa, že jej pozornosť upúta niečo iné a slušnosť ide do hája.

Často sa to deje, ak napríklad deťom niečo nečakane dáte. Väčšinou sú také prekvapené z toho, že: a) niečo dostali, b) zo svojich rozpakov, c) zo samotného darčeka, že nejaká zdvorilosť je v tej chvíli vzdialená na svetelné roky. Skúste prehltnúť obligátne „Ako sa povie?“ a nech sú vám poďakovaním rozžiarené oči. 🙂

dieťa nechce zdraviť

Niekedy si skrátka len všíma niečo iné ako vás.

Milí rodičia: FAKT to nemusíte robiť. Nemusíte dieťa neustále napomínať a karhať. Ak prestanete stresovať seba a otravovať svoje dieťa už 100-krát opakovanými vetami, zistíte, že to funguje aj bez vás. Relax. Keď to funguje nám, môže aj vám. Prejavte radšej svojim deťom úctu a rešpekt tým, že pustíte svoj strach, čo si o nich, kto pomyslí. Spracujte svoj strach, že budete mať doma nevychovaného spratka.

Vysvetlite mu, prečo vám vadí, keď neodzdraví či nepoďakuje, čo pri tom cítite. Povedzte mu, že je to váš problém, že sa oňho bojíte, že je to len váš strach a že si ho skúsite poriešiť. Prijmite, že vaše dieťa tento život zvládne.

Vysvetlite mu pravidlá tejto spoločnosti, že na tejto planéte si ľudia
o druhých ľuďoch vytvárajú mienku podľa toho, či pozdravíte alebo poprosíte, nie podľa toho, čo má v srdci.
A že ak bude tieto pravidlá dodržiavať, bude s ostatnými ľahšie vychádzať a bude mať jednoduchší život. Že je to zvrátené mu pokojne povedzte tiež.

Rozhodnutie je len na ňom, nič neočakávajte. Vy ho len milujte.

Vyložte si konečne nohy na stôl a nechajte svoje dieťa, nech sa k slušnosti vychová samo. A ono sa vychová. Pozoruje, vyhodnocuje, napodobňuje. Vychová sa presne do takej miery, ako slušné má vzory okolo seba.

Súvisiace články:

A nepožičiam!!!

Ihriskový matrix

O hraniciach

Čo ak z neho bude rozmaznaný fracek?

 

Zuzana Mihálechová
Matka minimalistka - v skúmaní sveta neprekáža, svoje dieťa neobmedzuje. Je presvedčená, že deti netreba vychovávať. Stačí žiť tak, ako by sme chceli, aby žili naše deti. A oni sa už pridajú. Autorka ebooku Tajomstvo detských emócií alebo Osvojte si 26 postojov a nemusíte viac bojovať so svojim dieťaťom. O tom, ako sa im s dcérou darí či nedarí, začala písať články, ktorými chce inšpirovať aj ostatných rodičov, ako byť tým najlepším vzorom pre svoje dieťa. Viac o Zuzane si môžete prečítať tu >>
Komentáre
 • Jedinečné karty pre detskú dušu

 • Učíme sa zrkadliť

 • final-new-cover

 • Chcete, aby vaše deti robili dobré životné rozhodnutia? Všetci sme mali kedysi v sebe prirodzený zmysel pre intuíciu. Kde sa stratila? Stiahnite si ebook ZDARMA a zistite, ako neopakovať chyby našich predkov.

 • Najnovšie príspevky
 • Kategórie
 • Vidíme sa na Facebooku:
 • Instagram