Svoje problémy si riešim cez SEBA a čo vy?

„Vieš, na čo mám tento kamienok? To je kamienok zlosti. A vieš prečo zlosti? Pretože keď mám zlú náladu, pošúcham ho po svojom tele a nálada sa mi zmení na dobrú.“, vysvetľuje mi ešte ani nie 4 ročná dcéra.

Počúvala som jej monológ a uvedomila som si jednu vec. Chodíme celý deň
po lese a ešte pred 10 minútami sa namosúrene sťažovala, že nevládze.
A teraz veselo poskakuje a pospevuje si. Kameň zlosti funguje.

Vy viete, že je to žaluď, ja viem, že je to žaľuď a dokonca aj ona to vie. Tentokrát je to však kamienok. 🙂

Problém si vyriešila sama. Je zvyknutá. Podporujem ju, vypočujem, uznám pocity, ale jej problémy neriešim. Jasné, občas dám návrhy (čím je staršia, čoraz menej) a ponúknem aj radu. Vtedy, ak o ňu požiada. Rozhodnutie je však na nej.

(Mimochodom, požiadanie o pomoc je skvelý spôsob riešenia problému. Viete si o pomoc požiadať? Bez toho, aby ste mali strach, že budete odmietnutí?)

Tak, ako svoje problémy riešite vy teraz, ich raz budú riešiť vaše deti

Pretože kopírujú. Obkukávajú naše vzorce správania sa a dokonca aj tie,
o ktorých netušíme. Vnímajú nás totiž mimozmyslovo. Celých. Nielen to, čo prejavujeme na povrchu, ale aj to, čo sa deje v našom vnútri.

Ako riešite svoje problémy vy? Obviňujete druhých, alebo si sypete popol
na hlavu a trápi vás pocit viny?
Výčitky svedomia sú u vás na dennom poriadku.

Ja som dlho fungovala na hranom flegmatizme. Machersky som vyhlasovala: „Mne to nevadí, mňa sa to nedotýka.“ Lenže vadilo a dotýkalo a aj sa časom prejavilo.

Počúvam sťažnosť: „Môj muž je hajzeľ, musím sa s ním rozviesť.“ Živíte v sebe nenávisť, ktorá nakoniec škodí iba vám samým. Zožiera vás zvnútra, ničí vaše orgány, vaše zdravie. A čo váš muž? Stále je taký istý. Rovnako spokojný alebo nespokojný a vôbec ho váš stav nezasahuje. Kto z vás je na tom lepšie?

Netvrdím, že rozvod nie je riešenie, ak ste však svoju lekciu nepochopili, situácie sa vám budú stále vracať. Už to nebude muž, ale možno šéf v práci, kto vám bude robiť zle. Pretože všetci vám predsa robia iba zle, že? Cítite krivdu, nespravodlivosť, zúfalstvo, zlobu, túžbu sa pomstiť. Fičia vo vás programy typu: Nikto ma nemá rád, všetci mi ubižujú a všetci sú proti mne.

Kedy ste sa stali obeťou, ktorou ste?

Kto je koho sprievodcom?

Buď ste sa ňou stali v detstve výchovou, alebo vám k obeti pomohla ťažká životná situácia. Obviňovať rodičov, život, osud však nie je riešenie. Rodičia robili najlepšie ako vedeli, presne tak ako vy teraz a držať sa svojich starých rán vedie akurát k ďalšej bolesti, frustrácii a sebaľútosti.

Myslíte si, že musíte trpieť a svet vidíte ako kruté a nebezpečné miesto. Toto sa vám dookola melie v hlave, až si vytvoríte vzorec, že je to tak. Že je to skutočne pravda. Svet je zlý!

Svoje vzorce prenášate aj na svoje deti

Učia sa od vás, že na vine je učiteľka, schod, o ktorý sa potkli, kamarát, ktorý ich zradil, alebo stĺp, do ktorého vrazili. Všetci sú vinní. Vaše deti netušia, že problémy sa dajú riešiť aj inak a prichádzajú tak o krásu tohto sveta. O jeho farebnosť. O radosť zo života. O ľahkosť bytia. Vy ste ich idoly. Ich vzory. Začnú si myslieť to čo vy – svet je plný nástrah a treba byť v strehu.

Problémy si riešim cez seba. Nazeraním do svojho vnútorného sveta a objavovaním odpovedí v sebe.

Odpovede na vaše problémy nemá vaša kamarátka ani vaša suseda. Vaše odpovede sú vo vás. Každý máme v sebe totiž skrytú múdrosť. A to, že ste problém vyriešili, SKUTOČNE vyriešili, spoznáte tak, že za vašou odpoveďou nasleduje pocit ľahkosti a slobody. Úľava. Pochopenie. A láska. Vznášate sa. Ten pocit sa nedá s ničím pomýliť.

O pár dní otváram 6 týždňový online kurz CESTA VEDOMEJ MAMY. Kurz nie je o výchove detí, je o „výchove“ rodičov. O tom, ako byť lepšími vzormi pre svoje deti. Netvrdím, že to bude ľahké, (sebapoznanie je občas drina), ale verte mi, stojí to za to. Táto cesta totiž vedie k vášmu šťastiu.

Sebapoznanie je drina, ale ten výhľad stojí za to

Ja viem, ťažko sa vychádza zo sveta, ktorý je známy. Aj keď je čierny, aj keď sa v ňom cítite zle, je v ňom aspoň bezpečne. 

Rozhodnutie ísť do toho, zmeniť svoj život, zmeniť seba sa rodí ťažko. Ešte stále vám beží v pozadí, že tí druhí sú problém, nech sa menia oni? Alebo naopak: „Na vine som aj tak len ja, tak musím trpieť?“ Nie sú a nemusíte.

Prestaňte už čakať, že vás niekto zachráni a prestaňte hľadať vinu v tom druhom. To je cesta do vašich vlastných emočných pekiel. Ak len trošičku cítite, že by kurz mohol byť pre vás, poďte do toho, aj keď sa bojíte. Poďte si nájsť svoje riešenie – svoj vlastný kamienok.