Odkaz všetkým prvorodičkám

Tento článok vôbec nebol v pláne, moja téma to už nie je. Keďže mi ale v poslednej dobe pristávajú e-maily od unavených a nevyspatých mamín bábätiek (asi je 👼 sezóna?), rozhodla som sa svoje odpovede pre ne spísať sem.

Milá unavená mamina,

Ak máš pocit, že nič nestíhaš, si unavená a nervózna, je to v poriadku. Prešli sme si tým všetky. No dobre, všetky mamy nepoznám, ale ja a tie v mojom okolí si tým prešli určite.

Ak tušíš, že už nikdy nebude nič také, aké bolo pred tým, tušíš správne. Mať dieťa je asi najväčšia osobnostná zmena. Zvládneš to.

Ak máš pocit, že si to nevychutnávaš, nevadí. Ani ja som bábätkovské obdobie nemusela. Ale ako malá rástla, s každým mesiacom to bolo lepšie a lepšie.

Rady?

Mohla by som ti poradiť, aby si si urobila zásoby jedla do mrazničky. Ja som to tak síce nerobila, ale príde mi to ako fasa rada. Mohla by som ti poradiť, aby si spala vtedy, keď dieťa, ale chápem, že ak spí iba v nosiči, je to problém. Okrem toho, možno to máš podobne ako ja – cez deň spať skrátka neviem.

Mohla by som ti poradiť, aby si sa vyprdla na upratovanie, a to je náhodou úplne super rada – mám vyskúšané. Prežili sme a naša imunita si pochvaľuje.

Mohla by som takto pokračovať a dávať ti rôzne užitočné rady, ktorých je internet plný. Ty však nechceš počuť rady. Nie teraz. Si nervózna a chceš tú nervozitu dostať zo seba von. Chceš sa posťažovať. A to je v poriadku. Vyrozprávaj sa, vypíš sa.

A potom sa pozri ZA svoje sťažnosti

prvorodička, nechce spať
Všetky naaranžované a spokojnosťou hýriace fotky trvali u nás iba chvíľku.

Keď ti už sťažovanie prestane prinášať úľavu, skús sa pozrieť za všetky svoje sťažnosti. Čo za nimi je?

Čo ti vadí na tom, že dieťa málo spí?
Čo ti vadí na tom, že ti muž nepomáha?
Čo ti vadí na tom, že si unavená?

Stavím sa, že aj tvoja odpoveď bude: „Nemám vôbec čas na seba.“

Ak toto nie je tvoja odpoveď, pokojne prestaň čítať. Ďalej to už asi nebude pre teba. Ak si sa v odpovedi našla, pokračuj.

materstvo
Život prináša množstvo situácií, ktoré sú na prvý pohľad – pre NErodiča bežné a jednoduché. Ale keď sa stanete rodičom, tak to príde… Kniha pre všetky (nielen) mamy

Ako si nájsť čas pre seba?

Keď si pomenuješ, čo ťa SKUTOČNE trápi, vieš s tým už krásne pracovať. A ako si nájsť na seba čas?

Čas sa nehľadá. Už je dávno tu. (A teraz nebudeme preberať fakt, že neexistuje, lebo by sme sa zamotali do dlhej filozofickej debaty, ktoré ja síce mám rada, ale tebe by to teraz nijako nepomohlo).

Ja viem, väčšinu času venuješ starostlivosti o bábätko, ale: Aj 15 minút, 10 minút, alebo dokonca 5 minút denne, ktoré venuješ iba sebe, urobí zázrak. Skús to. Nevieš ako? Najskôr si

SKONTROLUJ SVOJE VNÚTORNÉ NASTAVENIE

Ktoré zo štyroch nižšie uvedených nastavení ti bráni v tom, aby si si dopriala chvíľku pre seba?

1. Vy mi doprajte môj čas

Čakáš, že TÍ DRUHÍ ti doprajú čas pre teba? Automaticky očakávaš pomoc zvonku, dúfaš, že pochopia. A ak nepochopili, si sklamaná a už inak ako krikom komunikovať nevieš. Poznám.

Nečakaj, že to druhí vymyslia za teba. Preber zodpovednosť za svoj stav a konaj. Povedz im, čo potrebuješ a ako to urobíte. Presne a jasne. Deleguj úlohy a nečakaj, že (až) im to dôjde. Možno by si sa nedočkala.

2. Som sebecká

rodičovstvo
Úsmev na tvári som v tej dobe nemala vždy…

Dúfam, že toto je už prežitok a nemáš pocit, že ak si dopraješ čas pre seba, si sebecká. Pretože nie si. V prvom rade musí byť mama v pohode, aby mohli byť v pohode všetci okolo nej.

Vysvetli blízkym, prečo je „čas pre teba“ dôležitý pre nich. Napr. Nebudeš po nich štekať (alebo budeš štekať menej), možno nebudeš znovu sršať vtipom, ale určite sa budeš viac usmievať. To by ich mohlo presvedčiť, nie?

Z tvojej žiary budú čerpať aj oni, tak o akom sebectve sa tu bavíme?

Vieš, ako svoju žiaru znovu rozsvietiš?

3. Neviem, čo chcem

Keby ti niekto povedal, že máš pre seba 15 minút, čo by si robila? Máš 5 sekúnd na odpoveď, ak nestihneš, ponuka padá. Vedela by si odpovedať?

Vopred si premysli, čo budeš robiť, keď si pre seba vyhradíš chvíľku. Inak to dopadne tak, že budeš splašene pobehovať po byte, niečo rýchlo utrieš, vyvešiaš prádlo z práčky a ak stihneš, ožehlíš mužovu košeľu. Tak tieto činnosti sú v „čase pre seba“ zakázané! (Existuje výnimka – ak sa po ich vykonaní budeš cítiť mega naplnená, počítajú sa).

Tak, čo je to, čo nabíja energiou teba? Čo ťa bavilo pred materstvom? Čo máš rada? Ak si už nepamätáš, alebo si myslíš, že nič z toho sa v materstve nedá robiť, odporúčam ti knižku Vyhrála jsem depresi. Nájdeš v nej kopec tipov, ako sa udržať v dobrej nálade (a nie, nie je to ďalší pohár vína).

materstvo, pohoda na materskej
Tak táto pohoda trvala iba prvý mesiac….

Ja si vždy položím otázku: Čo by robil niekto, kto sa miluje? a čakám na odpoveď.

Dala by som si zopár brušákov, zacvičila pozdrav slnku, prečítala poslednú kapitolu z knihy, ktorú mám už štvrťroka na nočnom stolíku, vyšívala, pozrela si seriál, učila sa španielsky, vypočula si nejaký podcast, kreslila, sedela na posteli a len tak čumela do blba, dala si dlhúúú sprchu… ?

Čo z toho je to TVOJE? Premysli si to, a keď príde tvoj čas, rovno začni a uži si to.

4. Nemôžem opustiť svoje bábätko

otec na materskej
Ak dáte dôveru svojim mužom, budú si veriť aj oni.

Ak sa bojíš opustiť svoje bábätko, tak ho neopúšťaj. Všetky činnosti, ktoré som vymenovala vyššie, môžeš robiť za zavretými dverami spálne. Nakoj bábo a oznám blízkym, že si ideš dať svoju 10 (15) minútovku. Daj si do uší sluchádlá a venuj sa tomu, čo si si už dopredu premyslela. Neboj, ak bude zle, oni prídu. Dôveruj im.

Buď vedomá

Počas svojej chvíľky naplno vnímaj, čo robíš. Oddaj sa tomu, ponor sa do flow. Vôbec nie si zlá matka, ak na chvíľku zabudneš na prebaľovanie, uspávanie, kŕmenie. Vôbec nie si zlá matka, ak na chvíľu zabudneš, že si matka.

Mňa takéto momenty dokázali nabiť energiou viac ako spánok. Mimochodom, ak riešiš prečo nespí, alebo spí málo, prečo nespí v postieľke a pod., odporúčam ďalšiu knižku – S láskou o dětském spánku. Už nebudeš mať žiadne otázky na túto tému a ušetríš si silu na niečo iné.

A ešte pár slov na koniec.

Už končím, ešte to chvíľu vydrž.

Vôbec nie si zlá matka, ak prijmeš, vyhľadáš, alebo si dohodneš pomoc. Aj prijatie pomoci je spôsob riešenia problému.

o tom, čo ma o živote naučilo dieťa
Túto knihu by vraj mali rozdávať pri odchode z pôrodnice.

Vôbec nie si neschopná, ak si stále unavená. Ono to s tým materstvom hold ide ruka v ruke. Začiatky môžu byť náročné, neskôr sa to utrasie.

Vôbec nie si zlá matka, ak práve nežiariš. Tvoja nálada je vždy v sínusoide. Raz sme hore, raz zas dole. Vždy to tak bude. Môžeš však zmierňovať výkyvy a udržiavať krivku bližšie pri osi. K osi zvanej spokojnosť.

Prajem ti nech svoju spokojnosť objavíš aj v tejto novej roli. Prajem ti veľa krásnych chvíľ. Aj keď tie ti priať nemusím, pretože aj keď sa ti to tak teraz asi nezdá, už ich máš. Všetky krásne chvíle už žiješ, len ich pre nízku energiu a únavu nedokážeš vnímať. Nájdi, čo ťa nabíja energiou a postaraj sa o seba. Len tak sa v tom celom nestratíš. Len tak nestratíš seba.

Držím palce a pozdravujem rodinku. S láskou Zuzana ❤

energia, únava
Chcete zistiť, kde vám uniká energia? klik na obrázok